Francijas regulators iesaka 2025. gada sākumā samazināt elektroenerģijas cenas mājsaimniecībām par 10 %

Francijas elektroenerģijas regulators CRE ieteica no 2025. gada februāra noteikt vismaz par 10 % zemākas valsts regulētās elektroenerģijas cenas mājsaimniecībām, lai atvieglotu iedzīvotāju finansiālo slogu.

Francijas vēlētāju neapmierinātība ar inflāciju ir atspoguļojusies pie vēlēšanu urnām šogad notikušajās Eiropas un valsts vēlēšanās, kurās guva atbalstu gan kreiso, gan labējo opozīcijas partiju pārstāvji.

Pēdējo divu gadu laikā elektroenerģijas cenas Eiropā ir strauji pieaugušas, ko galvenokārt noteica situācija Ukrainā un problēmas valsts sabiedrībā EDF, kurai bija jālabo vairāki kodolreaktori, kurus skārusi sprieguma korozija.

Pēc Krievijas iebrkukumu Ukrainā Francija vispirms noteica elektroenerģijas cenu ierobežojumus, kurus valdība pēc tam pakāpeniski samazināja. Vidējās elektroenerģijas izmaksas joprojām ir salīdzinoši zemas salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm.

Valdībai būs jāizlemj, vai sekot regulatora ieteikumam, taču aizejošais finanšu ministrs Bruno Le Mērs jau šā gada sākumā norādīja, ka viņš atbalstītu elektroenerģijas cenu ievērojamu samazināšanu.

Paredzams, ka elektroenerģijas cenas Eiropā 2024. gadā joprojām ietekmēs vairāki faktori, tostarp atjaunojamo energoresursu integrācija, ģeopolitiskā spriedze un tirgus pamatrādītāji. Saskaņā ar jaunākajiem ziņojumiem elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas Eiropā ir ievērojami samazinājušās kopš to augstākā līmeņa sasniegšanas enerģētikas krīzes laikā 2022. gadā. Eiropas elektroenerģijas etalons 2024. gada pirmajā ceturksnī vidēji bija 67 €/MWh, kas ir par 57 % zemāks nekā 2023. gada pirmajā ceturksnī.

Turpinās arī pāreja uz atjaunojamo enerģiju, un 2024. gada 1. ceturksnī atjaunojamie energoresursi veidoja 46 % no saražotās elektroenerģijas, salīdzinot ar 40 % iepriekšējā gadā. Šī pāreja palīdz mazināt atkarību no fosilā kurināmā, kura izmantošana ievērojami samazinājās.

Tomēr reģionālās elektroenerģijas cenu atšķirības saglabāsies, ņemot vērā atšķirīgos enerģētikas pārejas līmeņus un piegādes dinamiku Eiropā. Augstās gāzes cenas pēdējos gados ir veicinājušas elektroenerģijas cenu pieaugumu, un, lai gan cenas ir samazinājušās, daudzos reģionos tās joprojām ir augstākas nekā pirms COVID.

Leave a Comment